Już wkrótce instrukcja do Genial.ly (przykład macie powyżej - kartka noworoczna), a tymczasem życzę pomyślności w Nowym Roku 2017!
sobota, 31 grudnia 2016
czwartek, 29 grudnia 2016
Napisy animowane z Fodey'em
Fodey jest aplikacją online do tworzenia krótkich napisów animowanych. Wpisujemy w odpowiednie pole tekst, który chcemy, aby nasz bohater prezentował, zatwierdzamy (generujemy) i już:).
Do wyboru mamy:

- tekst ninja - ninja text
- tabliczka - a clapper board
- tekstu z czarowdziejem z magiczną różdżką - wizard text
- rozmawiające wiewiórki -talking squirrels
- rozmawiające kwiaty - talking flowers
- rozmawiające pomidory - talking tomatoes
- rozmawiające koty - talking cats
- rozmawiające sowy - talking owls.
Minusem jest brak polskich liter, ale przy sprytnym kombinowaniu jesteśmy w stanie wykorzystać napisy tak, aby uniknąć polskich znaków:)
środa, 28 grudnia 2016
Twórz własne newsy - Breaking News Generator
Polecam bardzo proste i darmowe narzędzie do tworzenia własnych newsów, aktualności, czy też relacji na żywo. Znajdziemy je pod linkiem http://breakyourownnews.com/. Aby tworzyć własne newsy nie trzeba się logować.
Obszar roboczy wygląda następująco:
W programie można używać polskich czcionek, co jest dużym plusem. Gotowy projekt pobieramy na swój komputer w postaci obrazu (plik z rozszerzeniem .png) i wstawiamy na swoją stronę internetową / bloga lub publikujemy bezpośrednio w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, Tumblr, Imgur).
Oto przykład:
wtorek, 27 grudnia 2016
Własne logo z logomakr.com
Bardzo często tworzę własne znaki "firmowe" do różnych projektów, czy też przedsięwzięć. Wcześniej korzystałam z gotowców dostępnych w sieci, czyli pobierałam legalną grafikę (z możliwością modyfikacji), dodawałam tekst i gotowe, miałam własne logo. W internecie znalazłam generator do tworzenia prostych logotypów. Wersja darmowa ma mniej możliwości, niż wersja płatna, ale na potrzeby edukacyjne możemy spokojnie wykorzystać wersję bezpłatną. W tym przypadku mamy wybór ze 100 różnych ikon, 100 różnych krojów czcionek oraz pobrany znak graficzny nie jest wektorowy (czyli przy bardzo dużych powiększeniach traci na swojej jakości).
Narzędzie, o którym piszę to logomakr.com.
Swoje projekty tworzyłam bez rejestracji.
Poniżej krótka instrukcja...
1. Wchodzimy na stronę https://logomakr.com. Możemy obejrzeć krótki tutorial lub go pominąć.
2. Obszar roboczy wygląda następująco:
3. Wybieramy gotową grafikę, dodajemy tekst, dostosowujemy kolory według własnych potrzeb.
4. Swój projekt zapisujemy.
Logo pobiera się na nasz komputer w postaci obrazu png. Ale możemy udostępnić go w mediach społecznościowych lub skopiować link (do swojego projektu). W tym miejscu mamy także możliwość wykupienia wersji płatnej - wektorowej.
Generator jest narzędziem intuicyjnym, prostym w obsłudze. Polecam nauczycielom do tworzenia własnych logotypów.
sobota, 29 października 2016
TIK'amy i czytamy
Przedstawię kilka narzędzi internetowych, za pomocą których możemy rozwijać u uczniów zainteresowanie książką i czytaniem. Dzisiejsi uczniowie to pokolenie, dla których urządzenia nie mają tajemnic...korzystają ze smartfonów, tabletów swobodnie, wykorzystując swoją intuicję. Już dwulatki wykazują takie umiejętności. Dlatego też chcę Was zainspirować do pracy z uczniami w szkole, czy też swoimi dziećmi w domu. Tworząc elektroniczną książeczkę, ilustrację do opowiadania, nagranie czytanego tekstu, zabawy z wyrazami z ulubionej książki...to tylko przykłady zastosowania tych narzędzi. Ich obsługa nie jest skomplikowana...Warto spróbować!
Tagxedo - tworzenie chmury wyrazów, bez rejestracji. Do obsługi programu potrzebna jest wtyczka Silverlight oraz przegladarka Internet Explorer, FireFox lub Opera. Tworzymy chmury wybierając kształty na przykład z galerii programu.
Vocaroo - własny dyktafon online. Po wejściu na stronę, bez żadnej rejestracji możemy nagrywać wiadomości głosowe. Wymagane są słuchawki z mikrofonem. Dzięki niemu możliwe jest nagranie i wysłanie wiadomości głosowych do znajomych czy też uczniów. Możemy to zrobić poprzez skopiowanie linku ze strony głównej i wysłanie e-mailem. Innym wariantem jest osadzenie wigetu na stronie www lub blogu (poprzez wcześniejsze wygenerowanie embed kodu). Swoją wiadomość możemy też pobrać na komputer zapisując w formatach MP3, OGG, FLAC, WAV, a nawet wygenerować QR kod.
![]() |
1. Nagrywanie |
![]() |
2. Ramka |
![]() |
3. Opcje zapisu wiadomości |
![]() |
4. Sposoby dzielenia się z innymi naszym nagraniem |
![]() |
5. Trwałe usunięcie wiadomości. |
![]() |
6. Widgets |
![]() |
7. Embed kod do osadzenia na swojej stronie www lub blogu |
StoryJumper - tworzenie elektronicznej książeczki. Pracę zaczynamy od rejestracji - warto skorzystać z konta nauczycielskiego (Teacher). Da to nam możliwość tworzenia wirtualnej klasy. Jak tworzyć książeczkę zobaczymy w instrukcjach dostępnych w internecie. Zobaczcie moją wersję książeczki...
Kodowanie z QR kodami
Z pewnością każdy z Was widział na swoim napoju czy innym opakowaniu produktu czarno-biały kwadracik składający się z innych mniejszych kwadracików. To jest właśnie QR kod, pod którym kryje się pewna informacja. Aby ją odczytać musimy posiadać smartfon lub tablet z zainstalowanym skanerem (program rozkodowujący, np. NeoReader, z którego ja korzystam). Po zeskanowaniu takiego kodu wyświetla się nam zakodowana informacja w postaci tekstu lub strony internetowej.
Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Qr-1.png, licencja: BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Takie kody można wykorzystać w pracy z uczniami, aby uatrakcyjnić formy przekazu treści edukacyjnych. Zapewne dzięki Waszej kreatywności możecie stworzyć interesujące scenariusze lekcji.
Ale jak takie kody zrobić samemu? Nic prostrzego - obejrzyjcie króciutki filmik instruktażowy...
czwartek, 13 października 2016
Dzień Edukacji Narodowej - życzenia
A oto efekt mojej pracy w Canvie (https://www.canva.com) - świetne narzędzie do tworzenia projektów graficznych. Możemy wykonywać własne typy grafik, m.in. do wykorzystania w mediach społecznościowych, prezentacje, plakaty, wpisy na Facebooka, grafikę bloga. Tak to wygląda na stronie programu:
Ostatnio bardzo ją polubiłam. Poniżej efekt mojej pracy... Tablicę pobrałam ze strony Pixabay, która zawiera zdjęcia i filmy wideo pozbawione praw autorskich dostępne na wolnych licencjach Creative Commons CC0. Do tematu wolnych licencji na pewno wrócę... A tym czasem WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!!
wtorek, 11 października 2016
Kodowanie - nowe wyzwanie
Dziś kolejny webinar z kodowania, tym razem z najmłodszymi - takie kodowanie offline. Super zabawa.
Razem z koleżankami z Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie włączymy się w #Codeweek, napewno coś wykorzystamy, chociażby kodowanie na kolorowych kwadratach (więcej na blogu Ani Świć), ROBODANCE, zajęcia z łamigłówkami code.org. Przygotowania trwają...
Razem z koleżankami z Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie włączymy się w #Codeweek, napewno coś wykorzystamy, chociażby kodowanie na kolorowych kwadratach (więcej na blogu Ani Świć), ROBODANCE, zajęcia z łamigłówkami code.org. Przygotowania trwają...
Moje pierwsze kroki z blogiem
Witam wszystkich zatikowanych nauczycieli i nie tylko.... Jestem nauczycielem bibliotekarzem, ale takim, który zajmuje się nowymi technologiami. Od kilku lat wgryzam się w nowoczesne technologie. Bardzo to lubię, zresztą opracowuję też kursy e-learningowe, szkolę innych nauczycieli, sama też ciągle się doskonalę... Postanowiłam zarażać tym TIK-owym bakcylem innych, a szczególnie nauczycieli, aby mogli znaleźć na moim blogu inspirację do pracy:)
Subskrybuj:
Posty (Atom)